Azylový dům v Ostravě vyrostl jako první na zelené louce

Nestává se často, aby byla zařízení typu azylových domů umístěna v nově postavených budovách na míru svým potřebám. Daleko častěji vznikají takzvané „azyláky“ ve starších objektech a jsou nuceny se smířit s kompromisy souvisejícími s daným dispozičním řešením. Azylový dům Armády spásy v Ostravě však měl to štěstí, že mu byly jeho nové prostory ušity doslova na míru.

Centrum sociálních služeb Armády spásy nabízí ve dvoupatrové budově celkem 50 lůžek pro osoby bez přístřeší a řadí se tak k největším na Moravě. Uživatelé si mohou dopřát více soukromí a mají lepší podmínky pro začlenění do společnosti. Provoz se pokud možno co nejvíce blíží běžnému životu.

„Motivujeme klienty, aby si sami vařili. Je zde sice možnost nechat si jídlo dovážet, ale od té doby co jsme v nové budově, kde vychází na každých 10 uživatelů jedna kuchyňka, tak si převážná část z nich vaří sama,“ chválí své svěřence ředitel Tomáš Havlík.

„U veřejnosti jsou tato zařízení často zaměňována s noclehárnou. Zde má však každý obyvatel přidělen pokoj na delší dobu, nejčastěji rok, a jsou zde nastavena přísná pravidla. Zakázán je pochopitelně alkohol. Málokdo tuší, že značná část z našich uživatelů má dokonce někdy i vysokoškolské vzdělání, jen se vlivem nešťastných náhod nebo svým vlastním přičiněním ocitli na ulici a bez práce,“ vysvětluje Jarmila Tihelková, koordinátorka sociálních pracovníků.

Úkolem sociálních pracovníků je pomoci při hledání práce, nového ubytování a dokonce nezřídka radí mužům i s používáním internetových seznamek. V budově nechybí jídelna s knihovnou, využívaná také jako společenská místnost, a dva malé zatravněné dvorky, oblíbené u kuřáků.

Rozpočtu projektu významně pomohla evropská dotace 18 milionů korun z Regionální operační program Moravskoslezsko.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *