Cesta na kole do práce nikdy nebyla bezpečnější

Frekventované silnice v Krnově nebyly v minulosti pro cyklisty zrovna nejbezbečnější. Město se to rozhodlo řešit výstavbou oddělených cyklistických stezek v ulicích Albrechtická, Bruntálská a Opavská.

Podél obousměrných cyklotras je situováno množství vyhledávaných firem a služeb, které jsou častým cílem obyvatel v ranních i odpoledních hodinách. Přes tři kilometry nových stezek vznikly převážně zabráním části chodníku. Na toto drobné omezení si však chodci dle vlastních slov zvykli poměrně rychle a nyní si naopak pochvalují, že se nemusejí obávat střetu s cyklistou v  místě vyhrazeném pro chodce.

„Cyklisté se tu pletli mezi auta a samozřejmě, že to dělalo zlou krev na jedné i na druhé straně. Přistoupili jsme proto k vybudování pruhů určených výhradně pro ně. V maximální míře jsme se navíc snažili začlenit stezky do zelených pásů,“ popisuje Michal Skalka z městského úřadu.

S přípravou těchto změn se začalo již v roce 2009, na samotnou výstavbu došlo v roce 2010 a od července 2011 mají občané možnost přepravovat se na kole bezpečněji.

„Jezdím každý den, i děti to využívají. Já nejčastěji na nákup, je to o mnoho lepší než se prodírat mezi auty,“ pochvaluje si cyklistka Martina. Kolemjdoucí Radka přitakává: „Několikrát se mi dokonce stalo, že mě auto jakoby nechtěně vytlačilo do příkopu, takže teď si to nemohu vynachválit.“

Město za nové cyklostezky získalo ocenění v 11. ročníku dopravní soutěže Cesty městy, pořádané Nadací Partnerství. Porotci na cyklostezkách ocenili zejména jejich komplexnost, návaznost na soustavu cyklotras, provedení a také skutečnost, že se nejedná o konečné řešení a jsou základem pro další projekty podporující cyklistickou dopravu ve městě.

„Ocenění je určitou satisfakcí za kritiku, kterou cyklostezky vyvolaly mezi některými občany po svém zprovoznění. Víme, že mají své chyby, a proto mě velmi potěšilo, že členům odborné komise a dopravním expertům, kteří Krnov při hodnocení navštívili, se zvolené řešení líbí. Pozitivní hodnocení je pro nás zároveň impulsem k tomu, aby se podpoře cyklistické dopravy ve městě věnovala stále pozornost,“ uvedl místostarosta Michal Brunclík.

Zvýšení bezpečnosti cyklistů vyšlo díky výběrovému řízení na méně peněz, než se původně čekalo. Na většinu výdajů navíc přispěla Evropská unie prostřednictvím Regionálního operačního programu Moravskoslezsko.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *