Z Krnova do Opavy mohou jet cyklisté bezpečněji

Vydat se na kole po silniční magistrále nebývá pro cyklisty zcela bezpečné rozhodnutí. Jinak je tomu ale u Slezské magistrály, 33 kilometrů dlouhé cyklostezky v okolí Opavy.

Stezka vznikla se záměrem oddělit cyklisty od automobilové dopravy, a to se také povedlo. Naprostá většina trasy vede kolem polí, lesů a luk. Vyrazit lze z Krnova směrem na Úvalno a přes Holasovice a Opavu dojet až do Velkých Hoštic.

„Už jsem tu párkrát jela a je to takové pohodlné, žádné drkotání. Opravdu pěkná stezka daleko od aut,“ chválí cyklistka Jiřina. „Občas sem vyrazím i na kolečkové brusle, některé úseky jsou na to jak dělané,“ prozradila Martina na procházce se psem.

Během celé trasy se střídají úseky cyklostezek a cyklotras. Stezek je přibližně 18 kilometrů a tras 15 kilometrů. Rozdíl je především v omezení provozu na jednotlivých úsecích. Stezky jsou určeny výhradně pro cyklisty, případně smíšený pohyb chodců a cyklistů, trasy bývají vedeny podél místních komunikací.

„Po celé délce magistrály je vybudováno několik odpočívadel, kde se mohou lidé zastavit a posedět, mají tam i informační cedule s mapou. Dokonce se již objevují první podnikavci, kteří v obcích přilehlých ke stezce zakládají stánky s občerstvením. To nám dělá dvojnásobnou radost, že cyklostezka dopomáhá i takto nepřímo podporovat obyvatele ve svém okolí,“ upozorňuje Martin Dostál z opavského městského úřadu.

Rozpočet ve výši necelých 66 milionů podpořila Evropská unie dotací 85 % z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *