Nová vozidla zachraňují životy

Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje se dočkala pravidelné obnovy části svého vozového parku. V celém kraji tak nyní působí 24 nových speciálních vozidel rychlé lékařské a rychlé zdravotnické pomoci.

Záchranářská vozidla je třeba nahrazovat novými vždy přibližně po pěti letech, kdy mívají najeto často již kolem 300 tisíc kilometrů. Zamezí se tak případným technickým problémům. Kromě klasických sanitních vozidel zakoupili záchranáři také offroadový vůz pro využití v tzv. setkávacím systému „rendez-vous“.

„Tak se nazývá situace, kdy zasahuje lékař v osobním automobilu, který není určen pro transport pacientů. Výhodou tohoto systému je operativnější nasazení, kdy se posádka nemusí vždy nutně vracet na základnu nebo vykládat pacienta v nemocnici a může hned pokračovat k dalšímu případu. Díky tomu, že je navíc vozidlo určeno do terénu, máme šanci se s ním snadněji dostat i do míst, kam by sanitka dojela jen stěží,“ vysvětluje tiskový mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl.

Obnovy a modernizace se dočkaly i přístroje. Současné sanitní vozy jsou svým vybavením na podobné úrovni jako jednotky intenzivní péče či anesteticko-resuscitační oddělení v nemocnicích. Pro monitorování životních funkcí slouží speciální přenosné bezdrátové moduly včetně defibrilátoru. Na displeji se lékaři zobrazí informace z jednotlivých čidel a naměřené hodnoty lze dokonce i vytisknout.

„Při zásahu se leckdy počítá doslova každá minuta, která může rozhodovat o životě pacienta. S novými vozidly víme, že se na ně můžeme spolehnout a je minimalizované riziko nečekaného technického problému, který by nám velice zkomplikoval včasný příjezd. Nové sanitky jsou navíc prostornější a díky klimatizaci v letních měsících neporovnatelně pohodlnější i pro převážené zraněné občany,“ líčí výhody nakoupených vozů David Holeš, náměstek ředitele Územního střediska záchranné služby Moravskoslezského kraje.

Více než 50ti milionovou investici do zdravotnických vozidel pokryla z 92,5 % dotace z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *