Zdařilá rekonstrukce načala novou kapitolu příběhu knihovny v Třinci

Lidé se asi nestačili divit, když se poprvé přišli podívat, jak dopadla rekonstrukce Městské knihovny v Třinci. Dříve omšelá budova v Lidické ulici se na konci října 2014 proměnila v prosvětlené, barevné a přitom útulné centrum. Kromě půjčení knih si tady odpočinete, pobavíte se, dáte si dobrou kávu. Rekonstrukce knihovny načala novou kapitolu příběhu, který oživuje personál i návštěvníci knihovny.

Je zajímavé se po knihovně jen tak projít. V knihovně pro děti se vše točí kolem barevné a prostorné herny. Polepy na zdech a zútulněné prostředí najdete také v knihovně pro mladé, takzvaném Mklubu. Knihovna pro dospělé vás překvapí zákoutími, kde se mimo ruch knihovny v pohodlném gauči začtete do oblíbeného románu. Můžete vstoupit do ticha studovny. V prostorném foyer se usídlilo informační centrum a o pár kroků dál dostanete vybídku k dobré kávě.

Možná vás nadchnou některé detaily. Originální, na zakázku tvarované sedáky, velkorysý prostor mezi regály a jejich uspořádání, soutěže a ankety na zdech, z nichž jde vidět, že čtení lidi zajímá a knihovna baví. „Nechali jsme se inspirovat a odkoukali pár věcí jinde, třeba v Národní technické knihovně v Praze. Podařilo se nám myslím prostor velmi dobře oživit,“ popisuje Martina Wolna, ředitelka knihovny.

Modernizace knihovny rozšířila její funkční prostor, zahrnula vybavení interiérů a pořízení knihovního systému. Došlo také na revitalizaci okolí. Velkým dílem přispěla evropská dotace, část nákladů uhradilo město. A jelikož se vše povedlo, knihovna dostala nový kulturní, vzdělávací a volnočasový význam.

Trendy již dávno přerostly dřívější požadavky na knihovny. V Třinci si to uvědomili a vytvořili reprezentativní a zároveň živé místo kulturního a společenského dění. „Máme více místa a nové prostory, a připravujeme tak širší nabídku zájmových a vzdělávacích kurzů, přednášek, besed a workshopů pro všechny generace. Věnujeme se zvlášť rodinám s dětmi i seniorům. Rádi bychom měli roli jakéhosi komunitního centra pro celé Třinecko,“ věří Martina Wolna.

Třinecká knihovna, tehdy jako veřejná lidová, byla založena v roce 1883 a nyní ji tvoří zrekonstruovaná ústřední budova a šest poboček. Knihovna přes 130 let shromažďuje, zpracovává a zpřístupňuje knihy a další periodika obyvatelům regionu. Knihovní fond čítá okolo stovky tisíc knihovních jednotek, dnes už nejen v papírové podobě.

Videoaktuality z knihovny můžete sledovat na youtube kanálu.

Podívejte se také na webové stránky knihovny.

One thought on “Zdařilá rekonstrukce načala novou kapitolu příběhu knihovny v Třinci

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *