Rekonstrukce vrátila kostelu v Orlové původní lesk

Farní kostel Narození Panny Marie je dominantou Orlové a upomíná na někdejší rozvíjející se město. Důlní činnosti v Orlové, pro které bylo obětováno téměř celé původní historické jádro, ohrozily také statiku této kulturní památky. Rekonstrukce financovaná evropskými penězi to napravila a vrátila kostelu původní lesk.

Proinvestované miliony jsou na kostele znát na první pohled. Na střechu se vrátila původní mozaiková krytina, která kostel zdobila v minulých staletích. Při její obnově ornamentálních vzorů stavaři vycházeli z dobových fotografií. Podařilo se dokončit také fasádu kostela a na opravené věže kostela farnost v roce 2010 pořídila i dva nové zvony, pojmenované sv. Martin a sv. Barbora. Požehnal jim biskup František Václav Lobkowicz.

Neodmyslitelnou součástí orlovského areálu je monumentální schodiště ve tvaru písmene ypsilon se sochami čtyř světců. Schodiště převyšuje desetimetrový výškový rozdíl mezi náměstím a kostelem. Je zdobeno v dolní  části sochami sv. Josefa a sv. Benedikta a v horní části sochami sv. Hedviky a sv. Jana Nepomuckého. Schodiště osvětlují lampy veřejného osvětlení, které jsou replikami plynových lamp, které jsou umístěny také v Praze na Karlově mostě.

„Chtěl bych spojit to světské nebo kulturní s tím duchovním. Protože si myslím, že v kostele se mohou setkávat lidé nejenom věřící, ale také nevěřící,“ říká Martin Pastrnák, děkan karvinský a dodává: „Myslím si, že kostel by měl spojovat nebo být útočištěm pro to, aby lidé hledali to, co je spojuje, ne to, co je dělí.“

Na závěrečnou fázi záchrany kostela se podařilo získat v roce 2010 prostředky z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko ve výši přesahující osm milionů korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *