Prohlídka ostravského hradu vtahuje návštěvníky do děje

Slezskoostravský hrad pořádá zajímavé prohlídky v dobových kostýmech plné soutěží. Zlatým hřebem je tvorba vlastních erbů na nově přistavěné hradní terase.

Průvodci na hradě v dobových kostýmech nejsou až tak překvapivým jevem. V Ostravě zašli s nápaditostí ještě dále a převlékají často do kostýmu prince či princezny i některé z návštěvníků. Tyto postavy jsou pak přirozeně včleněny do prohlídkové trasy a popisovaných dějinných událostí. Školní výlety se dočkají i sportovních a vědomostních soutěží.

„Důležité části našich prohlídek situujeme na novou terasu, která byla nedávno přistavěna. Je to sice nová budova, ale respektuje svým půdorysem dobové podklady,“ popisuje ředitel Karel Burda jednu z dominant hradu.

Stavba je dvoupodlažní. V přízemí se nachází společenská místnost, kterou je možné využít pro kulturní, vzdělávací i prezentační akce. Nepřehlédnutelným prvkem výzdoby je rozměrná dřevořezba znázorňující historický vývoj hradu. První patro je zastřešeno pouze částečně, což zpříjemňuje jeho letní využití.

„Máme ohromnou radost, že z ruiny vzniklo téměř kulturní centrum Ostravy, a věříme, že ten zájem ještě poroste,“ neskrývá nadšení vedoucí divadelního souboru Zdividla Saša Rychecký, který má na starosti kostýmované prohlídky.

Přístavba hradní terasy stála přibližně 13 milionů korun a byla z jedné třetiny dotována Evropskou unií prostřednictvím Regionálního operačního programu Moravskoslezsko.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *