Zámecký park v Odrách se proměnil v rozkvetlou louku

S cílem navázat na historickou hodnotu zanedbaného území v centru města se v Odrách pustili do revitalizace zámeckého parku. Samotný zámek se do dnešních dnů sice nezachoval, ale rekonstrukcí se podařilo vdechnout této části města nový impuls.

Příležitostně je park využíván při významných dnech města či jako kulisa pro focení novomanželů. Nejčastěji je však vyhledáván jako klidová zóna s množstvím zeleně, příjemným posezením a jako zajímavá vycházka pro rodiny s dětmi. Dolní částí prochází náhon, který spolu s mostky dotváří výjimečný pocit.

„Hlavní zelené plochy jsou pojaté jako kvetoucí louky, které se prakticky nesekají, jen zhruba dvakrát ročně. Byl to nápad projektanta. Ze začátku byly reakce obyvatel rozporuplné, ale jakmile vše vykvetlo, převážily pozitivní dojmy. Osmdesát procent výsadby totiž tvoří kvetoucí byliny,“ vypráví starosta Pavel Matůšů.

Omlazením prošla také lipová alej. Staré stromy byly z části ošetřeny a z části odstraněny a nahrazeny novou výsadbou. Celkově bylo třeba dát území po desítkách let nahodilého živelného růstu zcela nový řád. Vybudována byla cestní síť, osvětlení i kamenné zdi.

30milionový rozpočet podpořila Evropská unie prostřednictvím Regionálního operačního programu Moravskoslezsko částkou 24 milionů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *