Do osmi tisíc na všecky krásy kraje

„Pusťte mě tam, kde si mraky kreslí do deníků…,“ zpívá se v písničce. My jsme tam byli, dokonce několikrát, navíc na koloběžkách.

Nejenom na Pradědu, kde jsme doslova dýchali mraky (o Pradědu se zase zpívá, že je tam pořád zima, což taky sedí). Koukali jsme taky na Krnov z „vratké“ věže kostela sv. Martina, na Opavu z Hlásky, na Nový Jičín z radniční věže. Koukali jsme na celý kraj z Bolt Tower v Dolní oblasti Vítkovice a bylo to o to sladší, protože s domácím koláčem a kávou, na závěr tour a s výhledem na místa, kde jsme všude byli. S trochou kupeckých počtů a představivosti jsme během tour vyšlapali od moře na osmitisícovku. Nezdá se to, ale byli jsme tam.

Co je ještě lepší, my jsme si tu osmitisícovku na koloběžkách taky sjeli. V mlze z Pradědu, za sluníčka z Hukvald do Kozlovic, z Klokočova do Klokočůvku i mnohde jinde bez nehody. Taky ze Svatoňovického kopce do Budišova nad Budišovkou, kde Aničce ubylo trochu DNA (dneska už zase holí nohy a nosí šaty).

Když na kraj koukáte z Bolt Tower, ono těch 700 najetých kilometrů okolo kraje není zas tak málo. Není to sice na článek do timesů, ale na partu úředníků, co normálně od stolu pucuje monitory, to je slušný výkon.

Jenže koloběžková tour nebyla jen o koloběžkách, kilometrech, stoupáních a sjezdech, bolavých nohách a odřeninách. Byla o evropských projektech, o tom, že kraj za poslední roky viditelně rozkvetl. Bylo tady vždycky pěkně a teď je tady ještě pěkněji. Komu se to nezdá, dívá se přes špatné brýle.

A co že bylo to nej? Těch bylo hodně.

  • Překvapila nás už hojná účast na zahajovací etapě tour 2. června.
  • Uzemnilo nás vyprávění o osudech lidí z Hlučínska.
  • Potěšili nás děti i dospělí, kteří si koloběžku chtěli vyzkoušet, jako třeba mrňata na zámku v Kravařích.
  • Bavili nás hasiči na letišti i v Havířově, kde nás navlékli do svých mundůrů, ať si to na kolobce zkusíme jinak.
  • Potěšil nás vlastnoručně vyrobený klobouk a dobytá pevnost ve službách generála Laudona v Novém Jičíně.
  • Dýchli na nás mumifikovaní poutníci v kryptě frýdeckomístecké baziliky.
  • LTT (len tak tak) jsme utekli orlici v záchranné stanici v Bartošovicíchdinosaurům v Orlové.
  • Ale úplně nejvíc NEJ byli lidi, kteří nás na tour prováděli a provázeli.

Seifertovi Všecky krásy světa měníme na Všecky krásy kraje. Básníci básní a koloběžkáři trhají. Takže #TrhniSi to taky, klidně na koloběžce, kole nebo jakkoliv.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *