Hvězda padá vzhůru

Praděd je největší výzva tour už od doby, co jsme kampaň z pohodlí kanceláře plánovali. Ani jsme se nenadáli a je tu. Hvězdná.

Ráno se u vydatné snídaně v rodinném penzionu U Válků v Karlově Studánce dělíme na dva tábory. První skupinka (Faja a spol.) jede na kolobrndách od penzionu. Druhá skupinka (Pavlínka) se drží původního plánu a vyráží později autem. Setkáme se u Figury, takže ti první si šlápnou šest navíc. Pak společně na vrchol.

Na bráně u Hvězdy
Na bráně u Hvězdy

Z Karlovy Studánky na Praděd to není zas tak daleko, bratru deset kilometrů. Jenže pořád do kopce, aby taky ne. Jestli jste na Praděd ještě nejeli, věřte, že mnohem náročnější je ta „spodní“ část, z Hvězdy na Ovčárnu. Funíme zdatně a vzhledem k rychlosti máme čas na porovnání stylu. Vyhrává Anička, o které Igor tvrdí, „že natáhne nohu a je ve Vrbně“. Za hodinku jsme u chaty Figura.

Paní starostky Ludvíkova (Dana Selingerová) a Karlovy Studánky (Radka Chudová)
Paní starostky Ludvíkova (Dana Selingerová) a Karlovy Studánky (Radka Chudová)

Máme tady rande nejen se zbytkem týmu, ale i se dvěma zdatnými vrchařkami. Do pelotonu se přidávají Radka Chudová a Dana Selingerová, starostky Karlovy Studánky a Ludvíkova (pánové, styďte se!). Společně šlapeme zbývající čtyři kilometry na Praděd a je to tak příjemná společnost, že to celé v pohodovém tempu prokecáme. Míjí nás Igi, který dostal povolení vyjet s autem až nahoru. Houkne po nás, že dneska jedeme „na jedničku“, takže jsme si od včerejška („na dvojku“) asi polepšili.

Na vrcholku Pradědu
Na vrcholku Pradědu

Vrcholek Pradědu byl prý po ránu nad mraky, ale když dojíždíme, je tam stejně jako po cestě, mlhavě a trochu zádumčivě. A jenom osm stupňů. Našinec nemůže odmítnout pivo a panáka Pradědu na rozehřátí. Ani jedna padlá hvězda, všichni jsme fit a těšíme se na desetikilometrový sjezd.

Kdo se občas dívá na cyklistické závody, musí vědět, že se rozhoduje nejen na kopcích, ale i ve sjezdech. Někteří z nás z koloběžek vytáhnou sedmdesátku. Což je přesně na hranici udržitelnosti a zdravého rozumu. Ten nám nechybí, takže se všichni sjedeme u obecního úřadu a školy v jednom v Karlově Studánce. Jenom nakoukneme a necháme se vést po vůni kančího guláše a borůvkových knedlíků do Stonožky v Ludvíkově.

Protože se koloběžky skvěle vyrovnávají s naším nevypočitatelným stylem a parádně drží i ve sjezdu, není od věci poděkovat půjčovně Koloběžky ZP, kde nám je na míru připravili.

U vily Eugen
U vily Eugen

Den končíme prohlídkou lázní v Karlově Studánce. Tři roky nazpět tady otevírali Vilu Eugen (klidně čti Evžen) po přestavbě a rekonstrukci, na kterou přispěli evropské peníze. Dneska je z ní stylový čtyřhvězdičkový hotel, každé apartmá v jiném stylu, wellness k tomu – jedna z ozdob lázeňských domů.

Po bolavé a hvězdné nás zítra čeká pohodová etapa, doufejme doslova. Sjedeme z Karlovy Studánky do Bruntálu na prohlídku zajímavých míst. Trhněte si tam s námi.

3 thoughts on “Hvězda padá vzhůru

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *