Královská no. 2: Jak jsme chtěli placky a Amíci byli rychlejší

Sice jsme dnešních „královských“ 40 kilometrů překonali nedávnou „vodní“ etapou, ale královských není nikdy dost. Z Frýdku-Místku přes Guty do Třince je to překrásnou přírodou, sluníčko prokukuje a my si to náramně užíváme.

Odjezd z Frýdku s Bazilikou v pozadí.
Odjezd z Frýdku s Bazilikou v pozadí.

Vajíčka na snídani, rychle sbalit a vyjíždíme od penzionu Pod Kašnou z frýdeckého náměstí. Připojují se prvošlapky Katka Krpelíková a Lucka Kilianyová. Přes zámecký park se dostaneme k cyklostezce podél Ostravice, po které šlapeme až do Dobré, tentokrát však bez tlačenky – víme, co nás čeká. První větší kopec přichází u Nižní Lhoty. Prašivá na levoboku, Komorní Lhotka na dohled. Po cestě se k nám přidává Ondra Müller, který po kraji šíří odkaz Bo kolobka!!!

Tlačí nás čas, nestíháme vyjet na chatu Prašivá, kterou dobrovolníci Klubu českých turistů křísí a dávají svépomocí dohromady. Není čas ani na kafíčko, míjíme Harendu i Komorní Lhotku. Při všem tom spěchu si ve Smilovicích nejsme jistí a místní dobrá horákyně nám radí jet doprava. Jenže máme jet doleva, takže si do dřevěného kostela Božího těla v Gutech přidáme pár kilometrů navíc a nabíráme půlhodinku. Kostelík naštěstí máme otevřený a můžeme nahlédnout na krásné zdobení a trámy z roku 1563.

Tentokrát jsme u kostelíku fotili :-)
Tentokrát jsme u kostelíku fotili 🙂

Kopce okolo Gutů patří k těm nejzrádnějším. Když vyfuníte jeden a myslíte, že výš to nejde, objeví se další. V Oldřichovicích naši vyhladovělou partičku koloběžkářů potěší ještě hladovější partička Američanů, která v hospodě byla o pár minut dřív. Namísto placků se škvarkama sušíme jen s polívkou, abychom byli včas v Třinci. Ten už je na dohled.

Pepa to (ne)dal. Rozloučení s naším kamarádem proběhne...
Pepa to (ne)dal. Rozloučení s naším kamarádem proběhne…

V Knihovně Třinec máme rande s paní ředitelkou Martinou Wolnou, která nám slíbila prohlídku. Kdybyste nevěděli, asi jako jediní v republice tady kromě oddělení pro dospělé a pro děti mají samostatnou část pro mladé. Kromě toho taky infocentrum, galerii a sál, ve kterém je zrovna nabito zapálenými hráči scrabble. Michal Sobo neodolá a zařizuje si výpůjční kartičku. Kupodivu je v sobotu už pátým novým registrovaným čtenářem – knihovna jede.

Před knihovnou už čekají Martina Borská, Honza Delong a koloběžkový fanda Rudolf Klus. Za doprovodu blikaček městských policistů křižujeme Lidickou a vjíždíme do lesoparku.

Naší poslední zastávkou je nová třinecká Werk Arena. Ocelář Martin Stebel nám ukazuje zázemí haly, o které každý fanoušek ví, že je nejmodernější v Česku. Když koukáme na šatny, wellness a tělocvičnu hokejistů, naříkáme, že to na bruslích s pukem neumíme líp. Po prohlídce VIP prostor, videocentra a zázemí pro novináře se spokojíme s budoucí rolí fanoušků.

Před Werk Arénou i s pelotonem.
Před Werk Arénou i s pelotonem.

Musíme zpátky do „werku“, tedy do Café čítárny u knihovny. Hladíme si bříška kávou a podomácku vyrobenými dobrotami a plánujeme pondělní etapu do Českého Těšína a k Žermanické přehradě. Jsme pět etap od cíle v Ostravě, v nohách máme skoro 550 kilometrů a přemýšlíme, co nám ještě spadne do cesty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *