Na Pohoři lýtka hoří

Po ránu náš tým tour alias „kripl parta“ zvažuje změnu týmových barev za helvétský kříž v opačném gardu. Je vysoce pravděpodobné, že do konce tour budeme přebarvovat načerno. Chmury zaháníme vydatnou snídaní. Je rozhodnuto, že Anička si jeden den poveze odřeniny v autě, zatímco Jitřenčin napuchlý kotník to zkusí odšlapat. Protože má Peťa volno, z šesti statečných je na jeden den jenom čtyřka. Vzájemné mazání odřenin a masáže šlapek utužují týmového ducha – hlavně Pepa laboruje v ošetřovatelské praxi na diplom.

Začínáme náramným sjezdem z Klokočova do Klokočůvku, kde se napojujeme na cyklostezku 503 Odry – Klokočůvek, což je pohodová a opravdu vyhlídková trasa, která nedávno vznikla za přispění evropské dotace. Obezřetně obhlížíme prosluněné Oderské vrchy, protože už víme, že co si sjedeme, to si taky vyšlapeme.

Pan Král nám vysvětluje jak se mlelo
Pan Král nám vysvětluje, jak se mlelo

Stavíme v Loučkách u mlýna Wesselsky. Současný „mlynář“ Jaroslav Král nás provází šesti patry mlýnských příběhů, historek a strašidel – to místní mlýnské „Rarášek“ je dosvědčené a ověřené na matrice. Za mlýnem pomalu vyrůstá několik hektarů revitalizovaného areálu s vysazenými ovocnými stromy a dubovou alejí, brzy přibude i rybník. Ani si nevšimneme, že jsme se zapovídali a máme být dávno na cestě. Po dalších třech kilometrech jsme v Odrách.

Relikvie Oderského děkanátu v muzeu Oderska
Relikvie Oderského děkanátu v Muzeu Oderska

Nakoukneme do Muzea Oderska, kde jsou zrovna expozice historie oderského děkanátu a připomínky výročí 70 let od konce 2. světové války. Poutavé, ale musíme dál na obhlídku zámeckého parku, který je jako dělaný na odpočinek našich znavených lýtek. Všichni víme, že tady končí legrace. Čeká nás vrchařská prémie, rozhledna Olšová.
Rozhlednu Olšová nad Pohoří sice dalo postavit město Odry, ale jde z ní vidět spíš na druhou, fulneckou stranu, ale taky na Beskydy a Ostravu.

Jó třešně zrály...
Jó třešně zrály…

Sjíždíme do Kletné. Počasí sice vybízí k zastávce na místní přehradě, Jenže jsme na tour. Druhou vrchařskou prémií je kopec u Jestřábí. Pak už zase dolů do Fulneku, kde náš druhý týden na tour spěje do finále.

Památník J. A. Komenského je národní kulturní památkou a najdete tam cenná vydání Komenského knih, nebo ukázku toho, jak ve Fulneku tři roky žil, kázal a učil. Dozvíte se o Komenského pěti P – ženy by měly být pobožné, poslušné, předvídavé, ale taky pěkné a… Zajeďte si tam.

Studujeme dílo Jana Ámose Komenského
Studujeme dílo Jana Ámose Komenského

Před památníkem si nás najdou starostka Fulneka Radka Krištofová s místostarostou Františkem Schindlerem. Ukážou nám dětské hřiště MŠ U Sýpky a zajdou s námi na jedno do městského kulturního centra. Když se ptáme na nějaké typické fulnecké jídlo, prý tady zatím žádné nemají. Pan místostarosta se chytá a vymýšlí Komenského koule – když prý je má Mozart…

Finále etapy ve Fulneku
Finále etapy ve Fulneku

Druhou půlku tour načínáme v pondělí na mošnovském letišti. Dáme si zámeckou etapu, těšíme se, těšte se.

Další fotky samozřejmě na facebooku 🙂

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *