Na ptáky jsme krátký

Zámecká etapa přešlapuje tour do druhé poloviny. Tachometry zatím hlásí 350 odšlapaných kilometrů, oproti původně plánovaným 600 si dost najedeme. Na pohodu se před půl osmou vezeme autem na letiště v Mošnově a mlaskáme si nad Igiho sladkou výslužkou z domova.

Důkladnou bezpečnostní prohlídkou prošly i koloběžky.
Důkladnou bezpečnostní prohlídkou prošly i koloběžky.

Na letišti se k nám přidává Kamila Poledníková, která dojela vlakem. Po nové železnici se CityElefantem pořízeným za evropské vystoupíte přímo u odbavovací haly. Tam se nám věnuje mluvčí letiště Michaela Kubešová, která nám nachystala dobrodružnou cestu se vším všudy. Projdeme bezpečností kontrolou, s reflexními vestičkami si prošlapeme pojezdové dráhy a v hangáru hasičů osedláme 35tunový a 35milionový hasičský speciál. Na letišti zrovna staví integrované výjezdové centrum, které míjíme po cestě do Bartošovic.

Králíci v záchranné stanici si začali svůj výběh předělávat k obrazu svému (důkladně norují)
Králíci v záchranné stanici si začali svůj výběh předělávat k obrazu svému (důkladně norují)

V Záchranné stanici pro volně žijící živočichy v Bartošovicích je toho hodně na koukání. Bílý kos není jediný zdejší unikát. Orlí královna na nás nedůvěřivě kouká a kdyby nebyla ve voliéře, asi by nám nejraději ukovala hlavy. Zbožňuje prý jen svého ošetřovatele. Jí i další zvířata můžete ve stanici navštívit o prázdninách každý den.

První zámeckou zastávkou jsou právě Bartošovice, kde už několik let díky evropské dotaci funguje i zámecké ubytování. Můžete odtud na výlet k rybníkům a po cyklostezce povodím Odry, stejně jako my. Došlapeme k zámku v Kuníně. U oběda z točené kofoly přesedláme na točenou koalu (specialita pivovaru Lobkowicz, slovy Igiho: taková čínská kofola).

S paní starostkou před zámkem v Kuníně - Anička vyměnila koloběžku za kabelku a dokonce jí ladí s obvazy.
S paní starostkou před zámkem v Kuníně – Anička vyměnila koloběžku za kabelku a dokonce jí ladí s obvazy.

Máme milou společnost – po zámku nás provází paní starostka Dagmar Novosadová. Kunín je čerstvě vesnicí roku Moravskoslezského kraje, získal zlatou stuhu. Ještě donedávna obec provozovala i zámeckou restauraci, ale dneska se už soustředí jen na akce, kterých jsou tady desítky. Podívám se i na unikátní výstavu Henryka Sienkiewicze, exponáty jsou v Kuníně poprvé mimo Polsko. Máte šnaci do konce srpna.

Paní starostka je sympaťačka, vyprovází nás na jediný kopec široko daleko a mává nám na rozloučenou. Do Suchdola nad Odrou se chvilku musíme drnkat po poli a pak se napojíme na silnici – právě takovou, jakým se pro hustý provoz snažíme co nejvíc vyhýbat.

Moravští bratři se dostali i za velkou louži.
Moravští bratři se dostali i za velkou louži.

Potomek a duchovní pokračovatel odkazu Moravských bratří Daniel Říčan nás v Suchdole doprovází po misijních cestách následovníků Komenského. Muzejní expozice působí trochu zastarale, ale procestujete v ní celý svět – navštívíte americké indiány, africké hotentoty i eskymáky. Pepa sice skuhrá, když se dozví, že o kousek dál je i muzeum s letadly z druhé světové, jenže to až někdy příště.

Jedeme zpátky do Kunína a podél Jičínky dál do Šenova u Nového Jičína. Druhým domovem je nám dneska penzion McLimon. Michal Slaďoch přirovnává dnešní ospalou etapu k brouzdání po nákupech. Největší vzrůšo možná zažil Igor, když ho Pepa navigoval do pole, a bylo z toho 300 metrů přespolního couvání. Kdo by si to s vozíkem nedal?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *