Z jídla je člověk živ, koloběžkář dvojnásob

Kohouti jsou malí páni, Jitřenka řídí kokrhání, a to nejlépe drinkem ze zeleného ječmene na lačný žaludek, protože komu se nelení, tomu se zelení, pak procházkou s šelmou psovitou a následně nebývale vydatnou snídaní.

Za pár dní si hromadně trhneme nohou. Každý z nás se více či méně připravuje. Já to vzala celkem z gruntu. Loni jsem si z pohodlného gauče při sledování televize řekla, že uběhnu půlmaratón, a tak jsem začala běhat. Někdy taky plavu, cvičím nebo se s přáteli proháním po kurtu při kolektivních sportech. Miluju buchty, ale mnohem víc se mi líbí pekáč buchet, o který poctivě usiluji. A tak často přemýšlím nad tím, co si připravovat a co jíst, když usiluji o pekáč buchet. Nechci se pouštět na tenký led, berte tedy tato má slova s nadsázkou, nejsem žádný výživový poradce, jen jsem se naučila naslouchat sama sobě a začala jíst tak, aby mé tělo po několika kilometrech běhu netrpělo a samotnou mě díky své bohatě nadopované zásobárně energie burcovalo k lepším a lepším výkonům.

Znáte staré dobré přísloví: Snídani sněz sám, o oběd se rozděl se svým přítelem a večeři daruj svému nepříteli. Mně se líbí, a já se jím inspirovala. Ráno své tělo chci nastartovat, dodat mu energii a proto si u ranní porce neberu žádné servítky.

Oblíbená snídaně číslo 1  – „Tři vejce do skla“  

Vajíčko + šunka od kosti + zelenina + ovoce – pečivo = energie sbalená na celé dopoledne v práci.

Oblíbená snídaně číslo 2  – „Sladká varianta“  

Tak nějak jsem podlehla současnému trendu, že lepek není úplně hej. Ať si říká, kdo chce, co chce, u mě to funguje. Poprvé jsem bezlepkový půst zkusila tak před pěti lety, od té doby se k němu sem tam vracím a hledám alternativy k tradičním lepkovým snídaním. Kaše si dělám z bezlepkové quinoi, polenty, pohanky nebo rýže. Vařím do změknutí ve vodě, na závěr kaši zjemním kokosovým mlékem a troškou másla, doslazuji obvykle jen banánem nebo rozmasakrovaným jablkem (žádný avokádový sirup, med ani hnědý cukr, v ovoci je ho dostatek), přihodím pár ořechů a posypu skořicí. Zima už nám sice končí, a tak teplé snídaně určitě omezím, i přesto si zaslouží, ať je zmíním a proslavím. Bez nich bych totiž onu zima nepřečkala.

Oblíbená snídaně číslo 3  – „Trénink na stáří aneb i bez kousání je člověk syt“ 

Vyzrálé avokádo + kokosové mléko + banán. Vše smíchat podle oka, protřepat, nemíchat, mixovat.

IMG_0257

Oběd

Při obědě jsem obvykle odkázána na nabídku místních restaurací a taky na bandičku kolegů. Raději zblajznu něco nekošér, ale sdílím společný stolec s fajn kolegy. Každopádně nejlepší oběd je jednoznačně steak s hromadou zeleniny. Nasytí na dlouhou dobu a při večerním běhu, odpolední honičce v práci nebo jiné aktivitě je skvělým palivem.

Večeře

Večeři si užívám v lehkém duchu, nejlepší je zeleninový salátek, třebas s nějakou tou bílkovinou v podobě sýra nebo luštěnin.

IMG_0246

A dál …

1) V průběhu dne hojně užívám filtrovanou kávu, protože ji miluji.

2) Jím, když mám hlad nebo chuť … Někdy svačím, někdy ne. Záleží na tom, co dělám. K svačině zbožňuji jablko, v poslední době jsem v práci odkoukala nový výživový trend a přidala se na stranu jedlíků pomerančů. Někdy šáhnu po ořechu, zakysaném kefíru nebo zelenině.

3) KOFILA – ta nesmí v mém jídelníčku chybět.

Jitřenka

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *