Země se třikrát zachvěla

Poprvé hned po ránu, když stoupneme na rozechvělou zem po včerejších oslavách 600 najetých kilometrů. Někteří slavili 12stupňově, jiní 15stupňově, další dokonce švestkou s medem. Ale není to zdaleka poslední zachvění na havířské etapě. Pavel Novotný by nám mohl závidět. S tour nás baví svět!

Z Havířova do Albrechtic je to táhlý mírný stoupák. Peloton vede dnešní posila, zkušený trhač Tomáš Jankůj, který bych chtěl letos na koloběžce pokořit za čtyřiadvacet hodin trasu Ostrava-Praděd a zpět. Těší se na východ slunce na vrcholu, shazujeme jeho růžové brýle a vzpomínáme na náš výšlap zahalený mlhou.

Dřevěný kostelík v Albrechticích
Dřevěný kostelík v Albrechticích

Dobrák Peťa poslal Igiho s autem napřed do Životic, takže si Michal Sobo veze celodenní výbavu v tašce na zádech. Stavíme u hráze Těrlické přehrady a sjíždíme do Albrechtic. Milý pan starosta Jindřich Feber nám popovídá o obci, kde se fajně žije. Nahlížíme do dřevěného kostelíka sv. Petra a Pavla. Je sice už třikrát přestavěný, ale taky krásně opravený a podlahové kameny pamatují rok 1450.

Za Stonavou na nás vykukuje důl Darkov, takže víme, že už se blíží cíl.

Kolobka musela jako vždy nahoru s námi na rozhlednu
Kolobka musela jako vždy nahoru s námi na rozhlednu

Země se zachvěla podruhé na golfovém hřišti Lipiny. Jinak si totiž neumíme vysvětlit, proč tu malou bílou kulatou potvoru ne a ne trefit holí pořádně. Ono to chvění na Karvinsku není nic zvláštního. Lipiny se pyšní vizitkou hřiště, kde žádnou jamku nehrajete dvakrát stejně. Navíc tady mají unikátní veřejné hřiště, devět jamek za stovku, za to si jinde neťuknete ani minigolf.

Na golfu nás chvilku doprovází náměstek primátora Lukáš Raszyk, ale na odpališti je to jenom na nás. Golf je férová a přátelská hra, takže se pan ve sběračském vozíčku hodně diví, když na něj útočí banda tyrkysových amatérů. Ještě že nám to vůbec nelítá, kam chceme. Peťa na první pokus trefil odpalovací tepich dál než míček. Pak se ale pochlapí na 150 metrů, což je s osmičkou slušný výkon.

Sjedeme na cyklostezku podél Olše, u darkovského mostu stáčíme na centrum Karviné. Párkrát si trhneme po pěkně upraveném Parku Boženy Němcové, zkoukneme zámek a kostel Povýšení sv. Kříže, kde nějaké roky zpátky při rekonstrukci financované z EU věšeli nové zvony.

Dětské oddělení, to pravé pro Peťu :-)
Dětské oddělení, to pravé pro Peťu 🙂

Země se zachvěla potřetí v Regionální knihovně Karviná, Peťa narazil na chundelatého medvěda. Po rozšířené, barevné a prosvětlené knihovně nás provází Markéta Kukrechtová. Jsou to na první pohled dobře uplatněné evropské peníze. Neodoláme kávičce a horké čokoládě na terase v literárním salonu. Knihovna je akční, když si ji na facebooku dáte do oblíbených, zjistíte proč.

Spíme v Hotelu Darkov a pozorujeme na sobě první projevy závislosti na koloběhu. Předevčírem večer na Žermance jsme sledovali záznam českých koloběžkářů na Tour de France a instruktážní videa o technice správného trhu. Včera večer v Havířově jsme vědomě zajeli do hospůdky přes půl města, abychom si i mimo šichtu pořádně trhli. Co vymyslíme dneska, povíme zítra.

Další fotky jako obvykle na facebooku 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *