Ženy bez domova v Opavě mají více soukromí i prostoru

Matky s dětmi bez domova z okolí Opavy si od poloviny roku 2010 dopřávají více soukromí. Zajistila jim ho rekonstrukce budovy Azylového domu, který má ve své správě Armáda spásy.

Kromě celkového zateplení pláště i střechy budovy, které přineslo úsporu nákladů na vytápění, bylo hlavním účelem přestavby zbudování vlastních sociálních zařízení a kuchyněk pro jednotlivé pokoje namísto původních společných.

„Tuto změnu ocenily naše klientky a musím říci, že velice pomohla v práci také našemu personálu,“ pochvaluje si ředitel domova Tomáš Surovka. „Dříve jsme skoro více řešili druhotné konflikty a nedorozumění, které vznikaly ve společných prostorách, než samotný problém, díky kterému se k nám ženy dostaly,“ vysvětluje.

Současný stav dokonaleji simuluje život v běžném bytě a usnadňuje ženám návrat do normálního života. Také pečovatelky mají možnost věnovat se dětem i matkám individuálněji.

„Jsem tady se synem už potřetí. Teď je to stokrát lepší. Dokonce je tu i znatelně tepleji. Pečovatelky s dětmi občas i kreslí nebo něco vyrábí, máme tu i doučování. Já jsem spokojená, je to velká pomoc,“ popisuje život v domově dlouhodobá klientka.

Její syn s úsměvem přikyvuje, ale dodává, že už by přesto rád bydlel v normálním bytě. Na rekonstrukci jeho dočasného útočiště přispěla Evropská unie z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko částkou přes 13 milionů korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *