Rozsáhlá rekonstrukce Piaristického kláštera v Příboře odhalila cenné skvosty

Přes dvacet let trvala rekonstrukce Piaristického kláštera v Příboře, který je nejvýznamnější nemovitou kulturní památkou města. Poslední dvě fáze rekonstrukce se odehrály za přispění evropských peněz a zaměřily se na západní křídlo kláštera. Díky tomu prokouklo sídlo městské knihovny a vznikly také nové prostory pro jednání zastupitelstva.

Rekonstrukce zkrášlila refektář, nejcennější část kláštera, a odhalila původní malby, omítky a dlažbu.

Klášter byl založen roku 1694 olomouckým biskupem Karlem II. Kastelkornu z Lichtenštejna. Nejvýznamnější kulturní památkou od vzniku piaristické koleje je její knihovna. Knihovní fond dnes tvoří soubor 4500 svazků. Zachovalo se třicet prvotisků a převážná většina knih pochází z 16.-18. století.

Po rozsáhlé rekonstrukci je nyní klášter plně otevřen veřejnosti. Sídlí zde městské muzeum, knihovna a základní umělecká škola. Z refektáře se stala obřadní síň a v nově rekonstruovaných prostorech se scházejí zastupitelé.

Největší chloubou revitalizované části kláštera je původní oblázková dlažba z kamenů z řeky Lubiny. Tato krásná dlažba byla schovaná pod patnácticentimetrovou vrstvou betonu. Není to ale jediný klenot kláštera. Na stěnách refektáře můžete obdivovat původní barokní iluzivní výmalbu. Obnovou prošly také sklepy, ve kterých by měla být umístěna expozice náhrobních kamenů. Do budoucnosti se návštěvníci mohou těšit na rekonstrukci zahrady.

„Je to úžasné místo pro svatbu. Refektář i celý piaristický klášter jsou po rekonstrukci nádherné,“ řekla Renata Rašková, která pracuje jako referent odboru rozvoje města a byla první nevěstou při otevření kláštera v srpnu 2012. Poslední dvě fáze rekonstrukce kláštera si vyžádaly evropskou dotaci přes 29 milionů korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *