Na Krnovsku vyrostlo jedno nové hřiště za druhým

Sdružení obcí Mikroregionu Krnovsko se rozhodlo usnadnit svým členů zlepšení sportovního vyžití v obcích a podalo dvě hromadné žádosti o evropské dotace na výstavbu nových multifunkčních hřišť. Zelenou tak dostala výstavba šesti venkovních víceúčelových hřišť.

Z nových hřišť se radují obce Úvalno, Lichnov, Zátor, Osoblaha, Jindřichov a Město Albrechtice. Pro většinu z nich je to výrazný posun kupředu v možnostech sportování jejich občanů. Využívání prostor je zcela bezplatné. Zájem je natolik značný, že často musely vzniknout pořadníky, do kterých se zájemci zapisují.

Přínosem jsou hřiště také pro místní školy. „Měli jsme tu předtím jen travnatou plochu, která ale navíc nebyla úplně dokonale rovná, takže je to teď pro nás úplný zázrak. Děti tu mohou trénovat i lehkou atletiku, ale především hrají malou kopanou, vybíjenou a můžeme tu pořádat i akce typu den dětí a podobné události,“ neskrývá radost ředitelka základní školy v Úvalnu Jana Svobodová.

„My jako malá škola jsme přišli k něčemu, co pro nás bylo do té doby zcela nemyslitelné. Okamžitě jsme toho využili a začali pořádat turnaje ve fotbale,“ přikyvuje učitel tělocviku Jiří Adámek.

Nakoupením šesti prakticky identických hřišť se také podařilo snížit náklady v porovnání s tím, když by vznikalo každé zvlášť. Výstavba víceúčelových hřišť se tak stala jednou z typických aktivit v oblasti podpory venkova z evropských dotací.

„Lidé hřiště vzali rychle za svá a starají se o ně, jako by je sami postavili. Hřiště se budovala ve větších obcích, které mají alespoň tisíc obyvatel a vlastní školu. Dokonce je také možné využít hřiště v zimě jako venkovní kluziště,“ popisuje výhody místostarosta Úvalna a současně předseda Mikroregionu Krnovsko Vítězslav Odložilík.

Pořízení šesti hřišť stálo dohromady přibližně 15 milionů korun, více jak 90 % činila dotace Regionálního operačního programu Moravskoslezsko.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *